Cornell Dubilier Electronics (CDE) 160105J100H-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
160105J100H-F
Datasheet
160105J100H-F PDF
Description
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 3478
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series ECW-F(L)
Size / Dimension 1.102" L x 0.669" W (28.00mm x 17.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC -
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 630V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.992" (25.20mm)
Capacitance 1.2µF
Operating Temperature -40°C ~ 105°C