Cornell Dubilier Electronics (CDE) 150225K100LE
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
150225K100LE
Datasheet
150225K100LE PDF
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC AXIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2915
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32654
Size / Dimension 1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 500V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 1.083" (27.50mm)
Capacitance 0.15µF
Operating Temperature -55°C ~ 100°C