Cornell Dubilier Electronics (CDE) 150123K400BB
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
150123K400BB
Datasheet
150123K400BB PDF
Description
CAP FILM 0.012UF 400VDC AXIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 5965
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating - AC 305V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 630V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.807" (20.50mm)
Capacitance 0.68µF
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32923
Size / Dimension 1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)