Comchip Technology CDBA5150-G
- Manufacturer
- Comchip Technology
- Model
- CDBA5150-G
- Datasheet
- CDBA5150-G PDF
- Description
- DIODE SCHOTTKY 150V 5A DO214AC
|---|---|
| Package / Case | Axial |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 100ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 600V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA |
| Series | - |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2V @ 500mA |