CnC Tech 1672-20-1-0500-004-1-TS
- Manufacturer
- CnC Tech
- Model
- 1672-20-1-0500-004-1-TS
- Datasheet
- 1672-20-1-0500-004-1-TS PDF
- Description
- HOOK-UP STRND 20AWG RED 100'
- Availability
- IN STOCK
Stock: 6
|---|---|
| Ratings | UL Style 1672 |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.019" (0.48mm) |
| Voltage | 300V |
| Features | Oil Resistant |
| Cable Type | Hook-Up |
| Wire Gauge | 20 AWG |
| Part Status | Active |
| Jacket Color | Green |
| Conductor Strand | 21/0.0071" |
| Conductor Material | Copper, Tinned |
| Operating Temperature | -10°C ~ 105°C |
| Length | 100.0' (30.5m) |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.110" (2.79mm) |