Central Semiconductor Corp CSICD10-1200 BK
Manufacturer
Central Semiconductor Corp
Model
CSICD10-1200 BK
Datasheet
CSICD10-1200 BK PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 10A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Series -
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8V @ 30A
Diode Type Standard
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-2
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-220AC
Reverse Recovery Time (trr) 35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 30A