Central Semiconductor Corp CSICD05-1200 BK
Manufacturer
Central Semiconductor Corp
Model
CSICD05-1200 BK
Datasheet
CSICD05-1200 BK PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 5A DPAK
Attribute Name Attribute Value
Current - Reverse Leakage @ Vr 250µA @ 1200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200V
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 10A
Series -
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Packaging Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7V @ 10A
Diode Type Silicon Carbide Schottky
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Capacitance @ Vr, F 500pF @ 1V, 1MHz