Central Semiconductor Corp CMSH3-100M BK
Model
CMSH3-100M BK
Datasheet
CMSH3-100M BK PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMB
Attribute Name Attribute Value
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Series -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550mV @ 3A
Package / Case DO-214AA, SMB
Capacitance @ Vr, F 139pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package SMB
Current - Reverse Leakage @ Vr 500µA @ 20V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20V
Current - Average Rectified (Io) 3A