Central Semiconductor Corp CMSH3-100 BK
Model
CMSH3-100 BK
Datasheet
CMSH3-100 BK PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMC
Attribute Name Attribute Value
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Series -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850mV @ 3A
Package / Case DO-214AA, SMB
Capacitance @ Vr, F 87pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package SMB
Current - Reverse Leakage @ Vr 500µA @ 100V