Central Semiconductor Corp CMSH2-60M BK
Model
CMSH2-60M BK
Datasheet
CMSH2-60M BK PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMA
Attribute Name Attribute Value
Supplier Device Package SMC
Current - Reverse Leakage @ Vr 500µA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Series -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800mV @ 3A
Packaging Bulk
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Capacitance @ Vr, F 320pF @ 0V, 1MHz