Central Semiconductor Corp CMSH2-40M BK
Model
CMSH2-40M BK
Datasheet
CMSH2-40M BK PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMA
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AA, SMB
Capacitance @ Vr, F 84pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package SMB
Current - Reverse Leakage @ Vr 500µA @ 60V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60V
Current - Average Rectified (Io) 2A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Series -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 700mV @ 2A