Central Semiconductor Corp CMSH2-20M BK
Model
CMSH2-20M BK
Datasheet
CMSH2-20M BK PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 2A SMA
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Capacitance @ Vr, F 101pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package SMA
Current - Reverse Leakage @ Vr 500µA @ 40V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40V
Current - Average Rectified (Io) 2A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Series -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550mV @ 2A