Central Semiconductor Corp CMSH1-60M BK
Manufacturer
Central Semiconductor Corp
Model
CMSH1-60M BK
Datasheet
CMSH1-60M BK PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SMA
Attribute Name Attribute Value
Supplier Device Package SMB
Current - Reverse Leakage @ Vr 500µA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
Current - Average Rectified (Io) 2A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Series -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850mV @ 2A
Packaging Bulk
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AA, SMB
Capacitance @ Vr, F 76pF @ 4V, 1MHz