C&K RTAP2DW16M25NP
- Manufacturer
- C&K
- Model
- RTAP2DW16M25NP
- Datasheet
- RTAP2DW16M25NP PDF
- Description
- SWITCH ROTARY 16POS 20MA 25V
|---|---|
| Part Status | Active |
| Depth Behind Panel | 20.83mm |
| Actuator Type | Flatted (6.35mm Dia) |
| Number of Positions | 4 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Voltage Rating - AC | 20V |
| Angle of Throw | 30° |
| Voltage Rating - DC | 20V |
| Contact Finish | Gold |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 9.80mm Dia |
| Actuator Length | 38.10mm |