C&K MA10L1NCQF
- Manufacturer
- C&K
- Model
- MA10L1NCQF
- Datasheet
- MA10L1NCQF PDF
- Description
- SWITCH ROTARY 10POS 250MA 125V
|---|---|
| Operating Force | - |
| Series | A |
| Circuit per Deck | SP4T |
| Features | Modular Base |
| Contact Material | Silver (Ag) |
| Index Stops | Fixed |
| Termination Style | PC Pin |
| Part Status | Active |
| Depth Behind Panel | 14.48mm |
| Actuator Type | Flatted (6.35mm Dia) |
| Number of Positions | 4 |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Angle of Throw | 30° |
| Voltage Rating - DC | 125V |
| Contact Finish | Gold |
| Current Rating (Amps) | 2.5A (AC), 350mA (DC) |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 9.80mm Dia |
| Actuator Length | 12.70mm |