Bridgelux BXRC-40A2001-C-23
- Manufacturer
- Bridgelux
- Model
- BXRC-40A2001-C-23
- Datasheet
- BXRC-40A2001-C-23 PDF
- Description
- LED ARRAY 2000LM NEU WHITE COB
- Availability
- IN STOCK
Stock: 94
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Color | White, Warm |
| Current - Test | 200mA |
| Height | 1.50mm |
| Size / Dimension | 19.00mm L x 16.00mm W |
| Series | LUXEON CoB, CrispWhite |
| Temperature - Test | 85°C |
| CCT (K) | 3000K 3-Step MacAdam Ellipse |
| CRI (Color Rendering Index) | 90 |
| Features | - |
| Light Emitting Surface (LES) | 9.00mm Dia |
| Lens Type | Flat |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 90 lm/W |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 35.5V |
| Wavelength | - |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 625lm (Typ) |
| Part Status | Obsolete |
| Configuration | Rectangle |
| Current - Max | 400mA |