Bourns, Inc. SRU5018-1R5Y
Model
SRU5018-1R5Y
Datasheet
SRU5018-1R5Y PDF
Description
FIXED IND 1.5UH 2.5A 15.5 MOHM
Attribute Name Attribute Value
Type Wirewound
Size / Dimension 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Series ASPI-0428S
DC Resistance (DCR) 131.6mOhm Max
Ratings -
Current - Saturation -
Q @ Freq -
Current Rating (Amps) 840mA
Packaging Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Shielding Shielded
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Tolerance ±20%
Supplier Device Package -
Inductance 12µH
Frequency - Self Resonant -
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 100kHz