Bourns, Inc. SRU3028-100M
Model
SRU3028-100M
Datasheet
SRU3028-100M PDF
Description
FIXED IND 10UH 720MA 160 MOHM
Availability
IN STOCK
Stock: 5
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Type Wirewound
Base Part Number SRR6028
Series SRR6028
Size / Dimension 0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.4Ohm Max
Q @ Freq 11 @ 796kHz
Current - Saturation 270mA
Packaging Digi-Reel®
Current Rating (Amps) 370mA
Shielding Shielded
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance 330µH
Supplier Device Package -
Part Status Active
Frequency - Self Resonant 10MHz
Mounting Type Surface Mount
Inductance Frequency - Test 100kHz