Bourns, Inc. SRU2013-220Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Model
SRU2013-220Y
Datasheet
SRU2013-220Y PDF
Description
FIXED IND 22UH 400MA 880 MOHM
Attribute Name Attribute Value
Q @ Freq 9 @ 7.96MHz
Current - Saturation 2.4A
Packaging Digi-Reel®
Current Rating (Amps) 2.5A
Shielding Shielded
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±30%
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance 1.5µH
Frequency - Self Resonant 160MHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Type Wirewound
Base Part Number SRU5018
Series SRU5018
Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 15.5mOhm