Bourns, Inc. SRR6038-820Y
Model
SRR6038-820Y
Datasheet
SRR6038-820Y PDF
Description
FIXED IND 82UH 700MA 324 MOHM
Availability
IN STOCK
Stock: 39
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±30%
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance 22µH
Supplier Device Package -
Part Status Active
Frequency - Self Resonant 25MHz
Mounting Type Surface Mount
Inductance Frequency - Test 100kHz
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Type Wirewound
Base Part Number SRU2013
Series SRU2013
Size / Dimension 0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 880mOhm Max
Q @ Freq 12 @ 2.52MHz
Current - Saturation 350mA
Packaging Digi-Reel®
Current Rating (Amps) 400mA
Shielding Shielded
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)