Bourns, Inc. SRR6028-331Y
Model
SRR6028-331Y
Datasheet
SRR6028-331Y PDF
Description
FIXED IND 330UH 370MA 1.4 OHM
Attribute Name Attribute Value
Inductance 4.7µH
Frequency - Self Resonant -
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Type -
Size / Dimension 0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Series CDRH4D16
DC Resistance (DCR) 75mOhm Max
Ratings -
Current - Saturation 1.4A
Q @ Freq -
Current Rating (Amps) 1.65A
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Shielding Shielded
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Tolerance ±25%