Bourns, Inc. SRR4028-3R9Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Model
SRR4028-3R9Y
Datasheet
SRR4028-3R9Y PDF
Description
FIXED IND 3.9UH 1.72A 60 MOHM
Availability
IN STOCK
Stock: 72
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Type Wirewound
Base Part Number SRU3028
Series SRU3028
Size / Dimension 0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 160mOhm
Q @ Freq 20 @ 7.96MHz
Current - Saturation 860mA
Packaging Cut Tape (CT)
Current Rating (Amps) 720mA
Shielding Shielded
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance 10µH
Supplier Device Package -
Part Status Active
Frequency - Self Resonant 35MHz
Mounting Type Surface Mount
Inductance Frequency - Test 100kHz