Bourns, Inc. SRR3818A-6R8Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Model
SRR3818A-6R8Y
Datasheet
SRR3818A-6R8Y PDF
Description
FIXED IND 6.8UH 1.6A 160 MOHM
Availability
IN STOCK
Stock: 61
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series LQH31
DC Resistance (DCR) 45.5mOhm Max
Ratings -
Current - Saturation -
Q @ Freq 50 @ 100MHz
Current Rating (Amps) 920mA
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Shielding Unshielded
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Tolerance ±10%
Supplier Device Package 1206
Inductance 54nH
Frequency - Self Resonant 800MHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Material - Core Ferrite
Type Wirewound
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)