Bourns, Inc. SRR0735A-220M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Model
SRR0735A-220M
Datasheet
SRR0735A-220M PDF
Description
FIXED IND 22UH 1.2A 160 MOHM SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 2
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Material - Core -
Type Wirewound
Size / Dimension 0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Series MPLC
DC Resistance (DCR) 10mOhm Max
Ratings -
Current - Saturation 11A
Q @ Freq -
Current Rating (Amps) 10.5A
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Shielding Shielded
Operating Temperature -20°C ~ 120°C
Tolerance ±20%
Supplier Device Package -
Inductance 2.2µH
Frequency - Self Resonant -
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 100kHz