Bourns, Inc. SRN4012TA-100M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Model
SRN4012TA-100M
Datasheet
SRN4012TA-100M PDF
Description
FIXED IND 10UH 1.1A 180 MOHM SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 13
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±5%
Supplier Device Package Axial
Inductance 3.3mH
Frequency - Self Resonant 900kHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 252kHz
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Material - Core Ferrite
Type Wirewound
Size / Dimension 0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)
Series BC
DC Resistance (DCR) 59.5Ohm Max
Ratings -
Current - Saturation -
Q @ Freq 40 @ 252kHz
Current Rating (Amps) 62mA