Bourns, Inc. SRN2012-R47M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Model
SRN2012-R47M
Datasheet
SRN2012-R47M PDF
Description
FIXED IND 470NH 2.9A 46 MOHM SMD
Attribute Name Attribute Value
Series SRN3012TA
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 386mOhm
Q @ Freq 20 @ 1MHz
Current - Saturation 620mA
Packaging Cut Tape (CT)
Current Rating (Amps) 740mA
Shielding Semi-Shielded
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance 15µH
Frequency - Self Resonant 35MHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 1MHz