Bourns, Inc. SDR1307A-680K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Model
SDR1307A-680K
Datasheet
SDR1307A-680K PDF
Description
FIXED IND 68UH 2.3A 120 MOHM SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 49
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Inductance 330µH
Frequency - Self Resonant 2.3MHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Series WE-LQS
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 698mOhm
Features -
Current - Saturation 1.12A
Q @ Freq -
Current Rating (Amps) 850mA
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Shielding Shielded
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Tolerance ±20%