Bourns, Inc. SDR0403-1R8ML
Manufacturer
Bourns, Inc.
Model
SDR0403-1R8ML
Datasheet
SDR0403-1R8ML PDF
Description
FIXED IND 1.8UH 2.91A 42 MOHM
Attribute Name Attribute Value
Q @ Freq -
Current Rating (Amps) 1.3A
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Shielding Shielded
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Tolerance ±20%
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Inductance 2.2µH
Frequency - Self Resonant -
Part Status Not For New Designs
Inductance Frequency - Test 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Material - Core Ferrite
Type Wirewound
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Series VLS-E-CA
DC Resistance (DCR) 154mOhm Max
Ratings -
Current - Saturation 1.55A