Bourns, Inc. SDR0302-221KL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Model
SDR0302-221KL
Datasheet
SDR0302-221KL PDF
Description
FIXED IND 220UH 170MA 5.7 OHM
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±20%
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance 1.8µH
Supplier Device Package -
Part Status Active
Frequency - Self Resonant 90MHz
Mounting Type Surface Mount
Inductance Frequency - Test 1kHz
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Type Wirewound
Base Part Number SDR0403
Series SDR0403
Size / Dimension 0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 42mOhm Max
Q @ Freq 28 @ 7.96MHz
Current - Saturation 4.4A
Packaging Digi-Reel®
Current Rating (Amps) 2.91A
Shielding Unshielded
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)