Bourns, Inc. SDE1006A-4R7M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Model
SDE1006A-4R7M
Datasheet
SDE1006A-4R7M PDF
Description
FIXED IND 4.7UH 4.7A 36 MOHM SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 72
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±30%
Supplier Device Package -
Inductance 68µH
Frequency - Self Resonant -
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Type -
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Series CDRH8D38
DC Resistance (DCR) 290mOhm Max
Ratings -
Current - Saturation 1.3A
Q @ Freq -
Current Rating (Amps) 1.08A
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Shielding Shielded
Operating Temperature -40°C ~ 100°C