Bourns, Inc. SDE0805A-8R2M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Model
SDE0805A-8R2M
Datasheet
SDE0805A-8R2M PDF
Description
FIXED IND 8.2UH 3.6A 52 MOHM SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 15
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Shielding Unshielded
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Tolerance ±10%
Supplier Device Package 1206
Inductance 6.8µH
Frequency - Self Resonant 25MHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Material - Core Ferrite
Type Wirewound
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series LQH31
DC Resistance (DCR) 2.6Ohm Max
Ratings -
Current - Saturation -
Q @ Freq 35 @ 8MHz
Current Rating (Amps) 110mA