Bourns, Inc. CW100505-56NJ
Manufacturer
Bourns, Inc.
Model
CW100505-56NJ
Datasheet
CW100505-56NJ PDF
Description
FIXED IND 56NH 200MA 970 MOHM
Availability
IN STOCK
Stock: 16
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Current Rating (Amps) 850mA
Packaging Digi-Reel®
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Shielding Unshielded
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Tolerance ±5%
Supplier Device Package -
Inductance 3.3nH
Frequency - Self Resonant 6GHz
Part Status Active
Inductance Frequency - Test 250MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ceramic
Type Wirewound
Size / Dimension 0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Series AISC-0603
DC Resistance (DCR) 59mOhm Max