Bourns, Inc. 4608M-101-474LF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Model
4608M-101-474LF
Datasheet
4608M-101-474LF PDF
Description
RES ARRAY 7 RES 470K OHM 8SIP
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number 4608M
Size / Dimension 0.798" L x 0.098" W (20.27mm x 2.49mm)
Power Per Element 400mW
Series 4600M
Resistance (Ohms) 100k
Packaging Bulk
Number of Resistors 4
Tolerance ±2%
Resistor-Ratio-Drift 50ppm/°C
Part Status Active
Height - Seated (Max) 0.250" (6.35mm)
Applications -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Circuit Type Isolated
Resistor Matching Ratio -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 8-SIP
Number of Pins 8
Temperature Coefficient ±100ppm/°C