Bourns, Inc. 4606H-102-470LF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Model
4606H-102-470LF
Datasheet
4606H-102-470LF PDF
Description
RES ARRAY 3 RES 47 OHM 6SIP
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 6-SIP
Number of Pins 6
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Package / Case 6-SIP
Base Part Number 4606H
Size / Dimension 0.598" L x 0.098" W (15.19mm x 2.49mm)
Power Per Element 500mW
Series 4600H
Resistance (Ohms) 47k
Packaging Bulk
Number of Resistors 3
Tolerance ±2%
Resistor-Ratio-Drift 50ppm/°C
Part Status Active
Height - Seated (Max) 0.350" (8.89mm)
Applications -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C