Bourns, Inc. 4114R-2-474
Model
4114R-2-474
Datasheet
4114R-2-474 PDF
Description
RES ARRAY 13 RES 470K OHM 14DIP
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 14-DIP
Number of Pins 14
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number 4114R
Size / Dimension 0.765" L x 0.300" W (19.43mm x 7.62mm)
Power Per Element 125mW
Series 4100R
Resistance (Ohms) 5k
Packaging Tube
Number of Resistors 13
Tolerance ±2%
Resistor-Ratio-Drift 50ppm/°C
Part Status Active
Height - Seated (Max) 0.185" (4.69mm)
Applications -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C