Bourns, Inc. 4114R-2-241
Model
4114R-2-241
Datasheet
4114R-2-241 PDF
Description
RES ARRAY 13 RES 240 OHM 14DIP
Attribute Name Attribute Value
Size / Dimension 0.765" L x 0.300" W (19.43mm x 7.62mm)
Power Per Element 125mW
Series 4100R
Resistance (Ohms) 27
Packaging Tube
Number of Resistors 13
Tolerance ±1Ohm
Resistor-Ratio-Drift 50ppm/°C
Part Status Active
Height - Seated (Max) 0.185" (4.69mm)
Applications -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Circuit Type Bussed
Resistor Matching Ratio -
Number of Pins 14
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)