Bourns, Inc. 4114R-1-502LF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Model
4114R-1-502LF
Datasheet
4114R-1-502LF PDF
Description
RES ARRAY 7 RES 5K OHM 14DIP
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 6-SIP
Number of Pins 6
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
Package / Case 6-SIP
Base Part Number 4306R
Size / Dimension 0.584" L x 0.085" W (14.83mm x 2.16mm)
Power Per Element 300mW
Series 4300R
Resistance (Ohms) 12
Packaging Tape & Reel (TR)
Number of Resistors 3
Tolerance ±1Ohm
Resistor-Ratio-Drift 50ppm/°C
Part Status Active
Height - Seated (Max) 0.195" (4.95mm)
Applications -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C