Bivar, Inc. 5UWC20.030N
Model
5UWC20.030N
Datasheet
5UWC20.030N PDF
Description
LED WHITE CLEAR 5MM T/H
Attribute Name Attribute Value
Lens Size 5mm, T-1 3/4
Lens Transparency Clear
Packaging Bulk
Wavelength - Peak -
Lens Color Colorless
Millicandela Rating 20000mcd
Lens Style Round with Domed Top
Wavelength - Dominant 3100K
Part Status Obsolete
Supplier Device Package 5mm
Height (Max) 8.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.4V
Configuration Standard
Mounting Type Through Hole
Viewing Angle 30°
Color White, Warm
Current - Test 20mA