Bivar, Inc. 5UWC20.025C-F
Manufacturer
Bivar, Inc.
Model
5UWC20.025C-F
Datasheet
5UWC20.025C-F PDF
Description
LED WHITE CLEAR 5MM T/H
Attribute Name Attribute Value
Configuration Standard
Mounting Type Through Hole
Viewing Angle 25°
Color White, Cool
Current - Test 20mA
Series -
Package / Case Radial
Features -
Size / Dimension -
Lens Size 5mm, T-1 3/4
Lens Transparency Clear
Packaging Bulk
Wavelength - Peak -
Lens Color Colorless
Millicandela Rating 20000mcd
Lens Style Round with Domed Top
Wavelength - Dominant 5000K
Part Status Obsolete
Supplier Device Package 5mm
Height (Max) 8.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.4V