AVX Corporation TPSV107M025R0100
Manufacturer
AVX Corporation
Model
TPSV107M025R0100
Datasheet
TPSV107M025R0100 PDF
Description
CAP TANT 100UF 20% 25V 2924
Availability
IN STOCK
Stock: 829
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 6.3V
Type Conformal Coated
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series TAP
Size / Dimension 0.276" Dia (7.00mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Packaging Bulk
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±10%
Manufacturer Size Code H
Capacitance 100µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6Ohm