AVX Corporation TPSE476M035R0250
Model
TPSE476M035R0250
Datasheet
TPSE476M035R0250 PDF
Description
CAP TANT 47UF 20% 35V 2917
Availability
IN STOCK
Stock: 801
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Type Molded
Voltage - Rated 16V
Series T496
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Features Fail Safe with Built-in Fuse
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Packaging Digi-Reel®
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±20%
Manufacturer Size Code X
Capacitance 100µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm