AVX Corporation TPSE107K020R0100
Model
TPSE107K020R0100
Datasheet
TPSE107K020R0100 PDF
Description
CAP TANT 100UF 10% 20V 2917
Availability
IN STOCK
Stock: 925
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Packaging Bulk
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±10%
Manufacturer Size Code D
Capacitance 10µF
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 35V
Type Conformal Coated
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series TANTALEX®, 199D
Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)