AVX Corporation TPSD157K016R0100
Model
TPSD157K016R0100
Datasheet
TPSD157K016R0100 PDF
Description
CAP TANT 150UF 10% 16V 2917
Availability
IN STOCK
Stock: 869
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 25V
Type Conformal Coated
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series TAP
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Packaging Bulk
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±10%
Manufacturer Size Code J
Capacitance 33µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm