AVX Corporation TPSD156M035R0300
Model
TPSD156M035R0300
Datasheet
TPSD156M035R0300 PDF
Description
CAP TANT 15UF 20% 35V 2917
Availability
IN STOCK
Stock: 5614
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 35V
Type Molded
Lifetime @ Temp. -
Series TPS
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Packaging Digi-Reel®
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±10%
Manufacturer Size Code D
Capacitance 15µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 300mOhm