AVX Corporation TPSD156K035R0300
Manufacturer
AVX Corporation
Model
TPSD156K035R0300
Datasheet
TPSD156K035R0300 PDF
Description
CAP TANT 15UF 10% 35V 2917
Availability
IN STOCK
Stock: 5468
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series TACmicrochip®, TAC
Size / Dimension 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Packaging Digi-Reel®
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±10%
Manufacturer Size Code L
Capacitance 3.3µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.5Ohm
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated 10V