AVX Corporation TPME107K020R0045
Manufacturer
AVX Corporation
Model
TPME107K020R0045
Datasheet
TPME107K020R0045 PDF
Description
CAP TANT 100UF 10% 20V 2917
Availability
IN STOCK
Stock: 657
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.449" (11.40mm)
Packaging Bulk
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±10%
Manufacturer Size Code G
Capacitance 10µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Voltage - Rated 35V
Type Conformal Coated
Lifetime @ Temp. -
Series T356, UltraDip II
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)