AVX Corporation TLJK476M006R1500
Manufacturer
AVX Corporation
Model
TLJK476M006R1500
Datasheet
TLJK476M006R1500 PDF
Description
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 1206
Attribute Name Attribute Value
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 20V
Type Molded
Lifetime @ Temp. -
Series TAJ
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Packaging Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±10%
Manufacturer Size Code Y
Capacitance 22µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm