AVX Corporation TAP476M010SRW
Manufacturer
AVX Corporation
Model
TAP476M010SRW
Datasheet
TAP476M010SRW PDF
Description
CAP TANT 47UF 20% 10V RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Series TANTAMOUNT®, TM3
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Features High Reliability
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Packaging Bulk
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±10%
Manufacturer Size Code C
Capacitance 6.8µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.9Ohm
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Voltage - Rated 20V