AVX Corporation TAP476M010CRW
Manufacturer
AVX Corporation
Model
TAP476M010CRW
Datasheet
TAP476M010CRW PDF
Description
CAP TANT 47UF 20% 10V RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 10V
Type Conformal Coated
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series TAP
Size / Dimension 0.256" Dia (6.50mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Packaging Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±20%
Manufacturer Size Code G
Capacitance 47µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.7Ohm