AVX Corporation TAP476K016SCS
Model
TAP476K016SCS
Datasheet
TAP476K016SCS PDF
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 6770
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Packaging Digi-Reel®
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±10%
Manufacturer Size Code D
Capacitance 150µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 16V
Type Molded
Lifetime @ Temp. -
Series TPS
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)